Eesti Laste ja Noorte

Diabeedi Ühing

EESTI LASTE JA NOORTE DIABEEDI ÜHINGU PÕHIKIRI

Kinnitatud 10.08.2009 asutamiskoosoleku otsusega

 

1.    Üldsätted

1.1.                    Mittetulundusühing Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing (lühendatult ELDÜ, edaspidi ühing) on üle-Eestiline isikute vabatahtlik ühendus, mis tegutseb avalikes huvides.

1.2.                    Ühingu tegevus tugineb liikmete omaalgatusel ja aktiivsusel. Oma eesmärkide saavutamisel lähtub ühing demokraatlikest põhimõtetest, humanistlikest ideedest ja eetikast ja oma tegevuses juhindub ühing Eesti Vabariigis kehtivatest õigusaktidest ja käesolevast põhikirjast.

1.3.                    Ühing võtab osa Eesti Diabeediliidu, Eesti Puuetega Inimeste Koja,  rahvusvaheliste diabeedi organisatsioonide, sh Rahvusvahelise Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu (ISPAD) ja teiste organisatsioonide tegevusest, kui need aitavad saavutada ühingu eesmärke.

1.4.                    Ühingu asukoht on Eesti Vabariik, Tallinn, Kevade tn 2a.

 

2.    Ühingu eesmärgid ja tegevus

2.1.                    Ühingu tegevuse põhieesmärk on kaitsta ja esindada Eesti diabeedihaigete laste ja noorte ning nende pereliikmete õigusi ja huve, tagamaks neile eluoluks võrdsed võimalused teiste kodanikega.

2.1.1. Ühingu tegevusega on soov parandada diabeedihaigetele lastele ja noortele ravi- ja abivahendite kättesaadavust, arvestades igaühe individuaalseid eripärasid ja vajadusi, tagamaks diabeetikule elukvaliteet, mis looks eeldused välistada diabeediga kaasneda võivad tüsistused tulevikus.

2.1.2. Ühingu tegevusega on soov tagada igale diabeedihaigele lapsele lasteaiakoht kas munitsipaal-või eralasteaias koos kogu vajaliku hoolitsusega ning koolikohustust täitvatele lastele ja noortele kaasõpilastega võrdsed võimalused nii koolis kui vabal ajal.

2.2.                     Ühing on koostööpartneriks kõikidele ühingu tegevusest huvitatud nii füüsilistele kui juriidilistele isikutele, sh lastehaiglatele, laste haridusasutustele, diabeedihaigete laste perede- ja tugiisikute võrgustikule ning teistele diabeedialal või puuetega inimestega tegelevatele ühingutele ja organisatsioonidele.

2.3.                     Ühing on oma võimaluste piires vahendajaks liikmete ja riigi ning omavalitsuste vahelisel asjaajamisel kõigis diabeediga seotud lahendamist vajavates küsimustes.

2.4.                    Eesmärkide täitmiseks ühing:

2.4.1. koondab ja ühendab diabeetikutest lapsi ja noori ja nende vanemaid, pereliikmeid, eestkostjaid, hooldajaid, tugiisikuid, meditsiinitöötajaid, kasvatajaid, õpetajaid ja kõiki teisi diabeediga kaasnevate probleemide lahendamisest huvitatuid osapooli;

2.4.2. on avalikkusele eestkõnelejaks, selgitades  laste ja noorte diabeedi eripärasid, rääkides nii diabeediga seonduvatest rõõmudest, muredest, kitsaskohtadest kui ka võimalustest, pidades selleks kas avalikke loenguid või andes infot massiteabevahendites;

2.4.3. korraldab ja koordineerib laste ja noorte diabeedialaseid koolitusi, konsultatsioone, nõuandepäevi jms. programme, kampaaniaid ja muud tegevust, mis on suunatud nii diabeetikutest lastele ja noortele kui ka nende eest hoolitsevatele täiskasvanutele ja ka kõigile teistele seotud ja asjast huvitatud osapooltele, sh laste-ja haridusasutustele;

2.4.4. annab välja juhendmaterjale ja trükiseid, vajadusel tõlgib, levitades neid nii laste ja noorte, lastevanemate kui kõigi laste ja noorte diabeediga kokkupuutuvate isikute hulgas;

2.4.5. teeb koostööd riiklike-, kohalike-, ühiskondlike-, heategevus ja äriorganisatsioonidega ning üksikisikutega nii kodu- kui välismaal;

2.4.6. aitab kaasa diabeedihaigete laste ja noorte ravivõimaluste, ravivahendite ja rehabilitatsiooni kättesaadavuse parandamisele;

2.4.7. korraldab diabeetikutele vajalike abivahendite vahendamist mh nii laste haridusasutustele kui teistele diabeetikutest lastega seotud organisatsioonidele;

2.4.8. algatab ja oma võimaluste piires ka osaleb laste ja noorte diabeedialaste uurimustööde, arengukavade ja erinevate projektide töös;

2.4.9. arendab aktiivset seltskondlikku tegevust ning loob ühistegevuseks ja kogemuste vahetamiseks sidemeid  teiste puuetega laste organisatsioonidega nii kodu-kui välismaal;

2.4.10.                    viib laste ja noorte diabeedialase tegevuse korraldamiseks ja vahendite hankimise eesmärgil läbi tasulisi propagandaüritusi, võtab vastu varalisi annetusi ja eraldisi, teostab tehinguid liidu kasutuses ja omanduses oleva ning tema põhieesmärgi saavutamiseks vajaliku varaga, korraldab loteriisid ja sõlmib sponsor- ning reklaamilepinguid;

2.4.11.                    motiveerib laste ja noorte diabeedialase tegevuse arendamisel silmapaistnud isikuid ning organisatsioone, ja võimaluse korral annab välja stipendiume vastavalt kehtivatele tingimustele ja korrale.

 

3.    Ühingu liikmed

3.1.                    Ühingu liikmeteks võivad olla kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kes on seotud diabeediga ja kellel on soov ja huvi kaasa rääkida ja arendada laste ja noorte diabeedialast tegevust, aidates ühingul oma ülesandeid täita.

3.2.                     Ühingu toetajaliikmeteks võivad olla ühingu tegevust toetavad ning abistavad ja käesolevat põhikirja tunnistavad ja täitvad nii füüsilised kui juriidilised isikud.

3.3.                    Ühingu liikmelisus on seotud ühekordse sisseastumistasu ja regulaarse liikmemaksuga. Tasude suurus määratakse juhatuse otsusega, mis vaadatakse üle üks kord aastas . Liikmemaksu on liige kohustatud tasuma üks korda aastas, hiljemalt 1.juuniks.

3.4.                     Liige peab lisaks liikmemaksu tasumisele austama ja täitma käesolevat põhikirja ning osalema ühingu tegevuses.

3.5.                     Ühingu liikmeks või toetajaliikmeks astumiseks tuleb soovijal esitada ühingu juhatusele kirjalik avaldus, alla 7-aastaste laste nimel esitavad avalduse nende vanemad või hooldajad.

3.5.1. Avalduses tuleb esitada järgmised andmed: nimi, isikukood/registrikood, postiaadress, e-posti aadress ja sidevahendite numbrid.

3.5.2. Juhatus teeb vastava otsuse 30 kalendripäeva jooksul arvates avalduse laekumise päevast, lähtudes oma otsustes käesolevas põhikirjas ja seaduses sätestatust.

3.6.                     Ühingu liikmel on õigus ühingu juhatusele esitatud kirjaliku avalduse alusel ühingust välja astuda, seda pärast 1-kuulise etteteatamistähtaja möödumist.

3.7.                     Liikme võib ühingust välja arvata juhatuse otsusega:

3.7.1. kui ta ei täida põhikirja;

3.7.2. kui ta on jätnud määratud tähtajaks tasumata liikmemaksu;

3.7.3. kui ta on esitanud ühingusse astumisel teadlikult ebaõigeid andmeid, mille tõttu tema vastuvõtmine ühingu liikmeks ei olnud seaduspärane;

3.7.4. kui ta on oma käitumisega tekitanud ühingule olulist moraalset või materiaalset kahju.

3.8.                     Ühingust välja arvatud liiget teavitab juhatus kirjalikult, saates vastava otsuse koos väljaarvamise põhjusega 5 tööpäeva jooksul liikme e-posti aadressile, e-posti aadressi puudumisel kontaktaadressile.

3.9.                     Väljaarvatud liikmel on õigus nõuda väljaarvamise otsuse ülevaatamist üldkoosoleku poolt, tehes vastava avalduse 1 kuu jooksul alates otsuse kättesaamisest.

3.10.               Kui liikmelisus lõpeb majandusaasta kestel, peab põhikirjaga ettenähtud liikmemaksu tasuma kogu majandusaasta eest. Liikmelisuse lõppemisel sisseastumis- ega liikmemakse ei tagastata.

3.11.               Ühingu liikmel on õigus:

3.11.1.                    osaleda üldkoosolekul;

3.11.2.                    valida ja täisealisena olla valitud ühingu juht-, kontroll- ning teistesse valitavatesse organitesse;

3.11.3.                    saada ühingu juhatuselt ja muudelt organitelt teavet ühingu tegevuse kohta;

3.11.4.                   kirjaliku avalduse alusel ühingust välja astuda.

3.12.               Ühingu toetajaliikmel on õigus:

3.12.1.                    olla ilma hääleõiguseta esindatud kõigil ühingu korraldatavatel üritustel;

3.12.2.                    saada erialaseid konsultatsioone;

3.12.3.                    kirjaliku avalduse alusel ühingust välja astuda.

3.13.               Ühingu liikmed on kohustatud:

3.13.1.                    järgima ühingu põhikirja ja häid tavasid;

3.13.2.                    osalema ühingu tegevuses ning täitma üldkoosoleku või juhatuse otsusega pandud kohustusi;

3.13.3.                    tasuma õigeaegselt sisseastumistasu ja liikmemakse;

3.13.4.                   hoidma ja kaitsma ühingu head nime, seisma ühingu eesmärkide ja põhimõtete eest.

 

4.    Ühingu juhtimine

4.1.                    Ühingu kõrgemaks organiks on liikmete üldkoosolek (edaspidi üldkoosolek).

4.2.                    Üldkoosolekul võivad osaleda kõik ühingu liikmed. Üldkoosoleku kutsub kokku juhatus vähemalt üks kord kalendriaasta jooksul.

4.2.1. Juhatus on kohustatud üldkoosoleku kokku kutsuma ka siis, kui seda nõuavad ühingu huvid või nõue üldkoosoleku kokkukutsumiseks on esitatud kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 1/10 ühingu liikmete poolt.

4.2.2. Kui juhatus ei kutsu üldkoosolekut kokku ülaltoodud korras liikmete poolt esitatud nõude alusel, võivad taotlejad üldkoosoleku ise kokku kutsuda samas korras juhatusega.

4.3.                    Üldkoosoleku kokkukutsumisest peab ette teatama vähemalt 14 päeva ning kokkukutsumise teates peab olema ära näidatud üldkoosoleku toimumise aeg, koht ja päevakorra projekt.

4.4.                    Üldkoosolek võtab vastu otsuseid ühingu juhtimise küsimustes, mis ei ole antud käesoleva põhikirjaga juhatuse pädevusse.

4.5.                    Üldkoosoleku pädevusse kuulub:

4.5.1. põhikirja ja ühingu eesmärkide muutmine;

4.5.2. juhatuse ja muude põhikirjaga ettenähtud organite liikmete valimine ja volituste tähtaja andmine;

4.5.3. juhatuse või muu organi liikmega tehingu tegemise otsustamine, tehingu tingimuste määramine, õigusvaidluse pidamise otsustamine ning selles tehingus või vaidluses mittetulundusühingu esindaja määramine;

4.5.4. majandusaasta aruande kinnitamine;

4.5.5. ühingu lõpetamise, ühinemise ja jagunemise otsustamine;

4.5.6. muude küsimuste otsustamine, mida ei ole seaduses või põhikirjaga antud ühingu teiste organite pädevusse.

4.6.                    Üldkoosolekut juhatab ühingu juhataja või liikmete soovil üldkoosolekul valitud juhataja. Üldkoosolek viiakse läbi üldkoosolekul vastuvõetud reglemendi järgi.

4.7.                    Üldkoosolek on otsusevõimeline, kui sellel osaleb või on esindatud üle poole (50%+1) ühingu liikmetest ja käesoleva põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema esindatuse nõuet.

4.7.1. Kui üldkoosolek ei ole pädev otsuseid vastu võtma, kutsub juhatus kokku uue üldkoosoleku sama päevakorraga 30 päeva jooksul. Uus üldkoosolek on pädev vastu võtma otsuseid, sõltumata üldkoosoleku osalenud või esindatud liikmete arvust, kuid üksnes juhul kui üldkoosolekul osaleb või on esindatud vähemalt kaks liiget.

4.7.2. Üldkoosolek on pädev vastu võtma otsuseid küsimustes, mis on üldkoosoleku kokkukutsumisel teatavaks tehtud. Küsimustes, mida ei ole üldkoosoleku kokkukutsumisel teatavaks tehtud, võib vastu võtta otsuseid, kui üldkoosolekul osalevad või on esindatud 2/3 ühingu liikmetest.

4.7.3. Üldkoosolekul võib hääletada ühingu liige või tema esindaja, kellele on antud lihtkirjalik volikiri.

4.8.                    Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletab üle poole koosolekul osalenud ühingu liikmetest või nende esindajatest.

4.8.1. Põhikirja ja ühingu tegevuse eesmärkide muutmise otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletavad üle 2/3 üldkoosolekul osalenud liikmetest või nende esindajatest. Põhikirja muudatus jõustub selle registrisse kandmisest.

4.8.2. Igal ühingu täisealisel liikmel on üks hääl.

4.8.3. Liige ei või hääletada, kui ühing otsustab temaga või temaga võrset majanduslikku huvi omava isikuga tehingu sõlmimist või temaga kohtuvaidluse alustamist või lõpetamist.

4.9.                    Ühingut juhib ja esindab igapäevaselt juhatus.

4.9.1. Ühingu juhatuse liikmete arv on 4-7. Juhatuse liikmete volituse aja ning selleks ajaks valitavate juhatuse liikmete arvu otsustab üldkoosolek arvestusega, et juhatuses oleks esindatud vähemalt 2 lapsevanemat ja 2 laste diabeediga seotud meditsiinitöötajat.

4.9.2. Juhatuse liikmete valimisel loetakse valituks kandidaadid, kes said teistest enam hääli. Seda tingimusel, et kandidaadi poolt hääletas vähemalt kaks ühingu liiget. Vajadusel heidetakse võrdse arvu hääli kogunud kandidaatide vahel liisku.

4.9.3. Juhatuse üheks liikmeks on ühingu juhataja, kes korraldab juhatuse tegevust.

4.10.               Ühingu juhataja valitakse juhatuse liikmete poolt üldkoosolekul valitud juhatuse liikmete hulgast. Juhataja valimisel on otsustavaks kandidaatidele antud suurem häältearv.

4.10.1.                   Juhatuse liikme võib üldkoosoleku otsusega tagasi kutsuda kohustuste olulisel määral täitmata jätmise või võimetuse korral ühingu tegevust juhtida või mõnel muul mõjuval põhjusel.

4.10.2.                   Juhatuse liige võib tagasi astuda enne tähtaega isikliku avalduse alusel.

4.10.3.                   Tagasikutsutud või tagasiastunud juhatuse liikmed asendatakse üldkoosolekul juhatuse liikmete valimise korra alusel.

4.11.               Juhatuse liikmetel on õigus saada ülesannete täitmisel tehtud vajalike kulutuste hüvitamist.

4.12.               Juhatuse igal liikmel on õigus esindada ühingut kõikides õigustoimingutes.

4.13.               Juhatus võtab vastu otsuseid ühingu juhtimise küsimustes üldkoosolekute vahelisel ajal. Juhatuse pädevusse kuuluvad:

4.13.1.                   ühingu üldkoosoleku ettevalmistamine ja otsuste elluviimine;

4.13.2.                   ühingu juhatuse liikmete seast juhataja valimine;

4.13.3.                   liikmete vastuvõtmine ja liikmeskonnast välja arvamise otsustamine;

4.13.4.                   ühingutesse, liitudesse ja teistesse organisatsioonidesse astumise ja sealt lahkumise otsustamine;

4.13.5.                   ühingu tegevuskavade ja eelarve koostamine ja kinnitamine ja igapäevase tegevuse läbiviimine;

4.13.6.                   ühingu raamatupidamise korraldamine ja vastava aruandluse esitamine üldkoosolekule;

4.13.7.                   ühingu komisjonide ja institutsioonide moodustamine ja nende juhtide nimeline kinnitamine;

4.13.8.                   ühingu sümboolika ning selle kasutamisjuhiste kinnitamine;

4.13.9.                   kontode avamine krediidiasutuses;

4.13.10.              lepingute sõlmimine, palgaliste töötajate tööle võtmine ning töölt vabastamine ja volikirjade välja andmine.

4.14.               Juhatuse koosolekud kutsub kokku ja juhib ühingu juhataja vastavalt vajadusele.

4.14.1.                   Juhatuse koosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletab üle poole koosolekul osalenud juhatuse liikmetest.

4.15.               Ühingu teiste organite tegevuse üle teostab järelvalvet üldkoosolek. Ühingu revident või revisjonikomisjon valitakse vajadusel ja seda üldkoosolekul juhatuse liikmete valimise korra alusel.

 

5.    Teadete edastamine

5.1.                    Ühingu teated oma liikmetele avalikustatakse veebilehel www.lastediabeet.ee.

5.2.                    Edasilükkamatuid ja kiireloomulisemaid teateid võidakse avalikustada liikmetele ka üleriigiliste või kohalike meediakanalite kaudu.

 

6.    Majandustegevus ja vara

6.1.                    Ühing ei jaga oma vara või tulu ega anna materiaalset abi või rahaliselt hinnatavaid soodustusi oma asutajale, liikmele, juhtimis- või kontrollorgani liikmele, temale annetusi teinud isikule või sellise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ega nimetatud isikutega seotud isikutele Tulumaksuseaduse mõistes.

 

7.    Kontroll ja revideerimine

7.1.                    Üldkoosolek teostab järelvalvet ühingu organite tegevuse üle, kusjuures selle ülesande täitmiseks võib üldkoosolek määrata revisjonikontrolli.

 

8.    Muud tingimused ja tegevuse lõpetamine

8.1.                    Ühingu tegevus lõpetatakse üldkoosoleku otsusega.

8.2.                    Ühingu üldkoosoleku otsus ühingu lõpetamiseks on vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle 2/3 üldkoosolekul osalenud või esindatud liikmetest.

8.3.                    Ühingu tegevuse lõpetamine ja lõpetamisel selle likvideerimine toimub seaduses ettenähtud korras ja viisil.

8.4.                    Ühingu lõpetamise korral antakse pärast võlausaldajate nõuete rahuldamist alles jäänud vara üle tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud samalaadset tegevust jätkavale ühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule.

Aitame end ise, elades tervislikult. 

Ühinguna koos tegutsedes oleme mõjusamad oma õiguste ja vajaduste kaitsel ning soovide ja unistuste elluviimisel.

 

 

 

 

Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing

Kevade 2a Tallinn 10137

e-post lastediabeet@gmail.com

skype lastediabeet

telefon 511 6492 Kristi Peegel